Jak to działa?

Psychoterapia psychodynamiczna

Psychoterapia psychodynamiczna jest procesem leczenia, podczas którego pacjent przy pomocy terapeuty poszukuje przyczyn przeżywanych problemów oraz bardziej korzystnych i skutecznych sposobów radzenia sobie. Płaszczyzną leczenia są tu relacja terapeutyczna i dialog terapeutyczny, który służy badaniu wewnętrznego, indywidualnego i unikatowego świata przeżyć wewnętrznych pacjenta.

Czego mogę oczekiwać?

Pierwsza konsultacja służy ustaleniu natury problemu, który zapoczątkował kontakt z terapeutą, oraz wzajemnemu poznaniu pacjenta i terapeuty.  Konsultacje obejmują od jednego do trzech spotkań, podczas których m.in. zbierany jest wywiad i ustalana odpowiednia forma pomocy. Jeżeli wspólnie podejmiemy decyzję o rozpoczęciu psychoterapii, następnym krokiem jest określenie zasad terapii oraz związanych z naturą problemu i potrzebami pacjenta celów terapeutycznych, które wyznaczać będą kierunek wspólnej pracy.

Sama terapia polega na rozmowie, w której pacjent zachęcany jest do swobodnego i spontanicznego dzielenia się z terapeutą swoimi myślami, skojarzeniami, uczuciami, czasem także snami. W zależności od ustalonych celów i potrzeb pacjenta psychoterapia psychodynamiczna może mieć charakter bardziej wglądowy, tj. skupiający się na poznawaniu i analizowaniu wewnętrznego świata pacjenta, lub wspierający, gdzie terapeuta jest skoncentrowany na pomocy pacjentowi w przezwyciężeniu trudności.

Sesje terapeutyczne trwają 50 minut. Zazwyczaj odbywają się one w regularnym rytmie, w tym samym dniu tygodnia i o tej samej godzinie, z częstotliwością 1 sesji tygodniowo (czasami zdarza się, że z uwagi na charakter zgłaszanych trudności są to 2 sesje w tygodniu).

W uzasadnionych przypadkach uwzględniamy możliwość łączenia pracy psychoterapeutycznej z leczeniem farmakologicznym.

Najnowsze wpisy